Terapeutska masaza se drugačije naziva i medicinska masaža. Predstavlja najstariji vid fizikalne terapije i primenjuje se u svrhu lečenja.
Masažom se deluje na dublja tkiva, što obezbedjuje veći intezitet pritiska u odnosu na relaks masažu.
Izvode se pokreti trljanja koji su ključni za otklanjanje miogeloza(čvorića) u mišićima, nastalih usled nakupljanja produkata mlečne kiseline i nedovoljne pokretljivosti i prokrvljenosti datog dela tela. Najčešće se javljaju u vratnom i medjulopaticnom predelu.
Mišićni zamor koji nastaje usled fizičkih naprezanja posle kratkotrajne masaže isčezava i ponovo se uspostavlja radna sposobnost mišica.
Obratno, usled neaktivnosti, smanjuje se cirkulacija krvi i narušava se ishrana zglobnih elemenata. Ovo dovodi do degenerativnih promena (kontrakture, a u težim slučajevima ankiloze). Efekti masaže su ubrzanje cirkulacije i ubrzan proces razmene materija, veći dotok kiseonika ćelijama uz eliminaciju štetnih produkata metabolizma. Pokretima istezanja povećava se mobilnost zglobova i opušta spazam mišica. Koristi se ulje sa aromom mente koje podstiče energizaciju i otklanja umor, a njegov efekat hladjenja deluje analgetski, povoljno utiče na disajne puteve produbljujuci disanje.
Indikacije za terapeutsku masažu su: povrede mekih tkiva, ublažavanje hroničnog bola, degenerativna reumatksa oboljenja zglobova, deformiteti kičmenog stuba, vanzglobni reumatizam, hronični bronhitis, vegatitvne promene..