Dodir je veoma važna karika za fizičko i psihičko stanje buduće majke.
Masažom se postiže smanjenje napetosti u mišićima, naročito mišići ledja koji su u nepravilnom položaju i u stalnom spazmu zbog dodatnog opterećenja, lošeg držanja i nepravilnog položaja tokom spavanja.
Blagom masažom ekstremiteta otklanja se višak tečnosti koji je lokalizovan naročito oko kolena ili skočnog zgloba, dajući subjektivni osećaj umornih i teških nogu.
Poboljšava se cirkulacija krvi i dopremanje kiseonika i hranljivih materija svim tkivima i plodu.
Masažom se oslobađa endorfin koji je prirodni lek protiv bolova, ogranizam se dovodi u stanje relaksiranosti, što smanjuje pritisak na određene strukture koje nam šalju senzacije bola.
Nivoi hormona sreće(dopamin i serotnin) su povećani, tako se smanjuje rizik od depresije, anksioznosti ili drugog poremećaja raspoloženja.
Poboljšava se kvalitet sna.
Preporučljivo je da se masaža sprovodi jednom nedeljno, u zavisnosti od zdravstvenog stanja i okolnosti.
Položaj trudnice tokom masaže je ležeći na boku ili na ledjima. Radi veće udobnosti, postavljaju se jastuci između nogu, ispod stomaka, ispod glave. Ulja koja se koriste tokom masaže su bazna bez mirisa (bademovo ulje, ulje semenki groždja).
Uživajte u svom drugom stanju, priuštite sebi to iskustvo, ali i bebi dok je još u stomaku. Jer, ne zaboravite, ako Vi uživate i beba uživa sa Vama.
Naša preporuka je da se masaža sprovodi nakon ulaska u drugi trimestar (posle 12. nedelje) ukoliko je trudnoća stabilna;
ukoliko postoje prateći zdravstveni problemi masaža će se izvoditi uz konsultaciju i potvrdu Vašeg doktora.